Prošli tjedan u subotu navijači Hajduka na Maksimiru su bacali topovske udare, do tada neviđena na našim stadionima. Pisali smo o tome kako je jedan raznio metalni pano i nekoliko kvadrata lima bacio u teren maksimirskog stadiona, pukim slučajem nitko nije stradao. Jučer na Poljudu teško je ozlijeđen navijač kojem je topovski udar eksplodirao u ruci.
Jakirović je bivši, a do obznane njegovog nasljednika načitat ćemo se i naslušati, a i doznati tko od trenerskih veličina koje bi bile najbolje za plavu klupu trenutno su bez posla.
Nude se Francuzi, Talijani, bivši treneri plave klupe, sve pršti od analiza i otvorenih do skrivenih sugestija, lobira se na sve moguće načine. Tako i nama dolaze sugestije da damo prostora nekima, ali kako je poznato teško nam je nametnuti ime koje bi stavili u fokus, ne zanima nas.
Ali da ne bi sad ispalo da nemamo svoje mišljenje, onda smo natjerani da i mi progovorimo o temi budućeg trenera. On mora biti onaj koji osjeća plavo bilo, koji poznaje dobro Dinamov igrački kadar i karaktere njegovih igrača. Stoga ne treba stremiti nekim skupim rješenjima već racionalno donijeti odluku koja neće biti nagla kao što je bila ona o smjeni Igora Bišćana, pogrešna i iracionalna.
Uvelike se lobira za Nenada Bjelicu, on je jedini o kome ćemo iznijeti stav i kojeg smo iznosili u privatnim razgovorima. Bjelica je možda dobar trener, ali je loš karakter, dobar je kada je sve po njegovom, kada ima ulogu gazde, voli trošiti klupski budžet i po nama njegov povratak ne bi u konačnici dobro završio., a mnogi ne mogu zaboraviti ono što je izgovorio o Dinamu kao trener Osijeka na Rujevici nakon utakmice s Rijekom "Igrali ste za korporaciju. Bit ćete gladni kruha od korporacije..."
Dinamo nije korporacija, Dinamo je najbolji naš klub od čijih uspjeha ima koristi naš nogomet i svi klubovi.
Sergej Jakirović više nije trener Dinama.
Jutros smo se vratili iz Minhena, direktno s Allianz arene u autobus, nakon dvije neprospavane noći iskustva izbliza osjetiti odanost navijača BBB Dinamu i plavoj boji, cijeli dan danas slušamo nagađanja što i kako će nakon debakla i sramoćenja, puno većega od onoga Rijeke u Ljubljani, nakon kojeg smo mislili da klupski nogomet ne može niže, Dinamo perjanica HR nogometa išao još niže, toliko nisko da je ušao u povijest, jer je prvi klub u LP koji je primio u jednoj utakmici devet golova.
BAYERN – DINAMO 6:2 (3:0).
MUNICH – Fußball Arena München. Gledatelja: 75000. Glavni sudac: Munuera 6 (Španjolska). Pomoćni suci: Barbero i Martinez (svi Španjolska). Četvrti sudac: Cuadra (Španjolska). VAR: de Burgos (Španjolska) i Kwiatkowski (Poljska).
BAYERN: Neuer 6,5 (od 46' Ulreich 6) – Guerreiro 7,5 (od 81' Goretzka /), Upamecano 6,5 , Min-jae 6 (od 69' Dier 6), Davies 6,5 – Pavlović 7 , Kimmich 7,5 – Olise 8 (od 68' Sane 7,5), Musiala 7,5 (od 68' Muller 6,5), Gnabry 6,5 – Kane 9,5. Trener Kompany: 7,5.
DINAMO: Nevistić 6 – Pierre-Gabriel 5 (od 73' Špikić /), Ristovski 5, Theophile 5, Mmaee 5, Ogiwara 6 (od 73' Hoxha /) – Rog 5,5 (od 46' Stojković 5,5), Mišić 5,5, Baturina 5,5 (od 78' Ademi /) – Pjaca 5,5 (od 61' Kulenović 5,5), Petković 6. Trener Jakirović: 5.
STRIJELCI: 1:0 Kane - 11m(19'), 2:0 Guerreiro (34'), 3:0 Olise (38'), 3:1 Petković (49'), 3:2 Ogiwara (51'), 4:2 Kane (57'), 5:2 Olise (61'), 6:2 Kane (73') – 11m, 7:2 Kane (78') – 11m, 8:2 Sane (85'), 9:2 Goretzka (90'+2').
OCJENA UTAKMICE: 6.
IGRAČ DVOBOJA: Kane (BAYERN).
Dinamo je poražen i ponižen, najveći poraz u povijesti Lige prvaka ne može se izbrisati, a teško će ga tko nadmašiti.
Jutro je pametnije od noći, glasi narodna mudrost. Nas dvojica fotografa SportNews-a sretni smo ovog jutra i zahvaljujemo dragom bogu što smo za dlaku izbjegli zgužvanu tablu lima koju je topovski udar odvojio od okvira reklamnog panoa i odbacio na teren maksimirskog stadiona, točno preko mjestu gdje smo netom prije sjedili. Nakon prospavane noći ipak sam odlučio na ovaj način vlastitog iskustva upozoriti na ndopustivost topovskih udara na utakmicama., oni su oružje opasno po život njenih vinovnika.
DINAMO - HAJDUK 0:1 (0:0)
ZAGREB - Stadion u Maksimiru. Gledatelja: 20.000. Glavni sudac: Pajač (Zelina) 6. Pomoćni suci: Zobenica i Mihalj (Velika Gorica). Četvrti sudac: Kolarić (Čakovec). Var: Bebek i Pejić. Delegat: Vučemilović (Osijek). Kontrolor: Kovačić (Križevci).
STRIJELAC: 0:1 - Livaja (70).
DINAMO: Nevistić 6, Ristovski 5,5 (od 90+8 Mbuku -), Theophile-Chaterine 5,5, Mmaee 5,5, Pierre-Gabriel 5,5 (od 75. Hoxha 5,5), Sučić 5,5, Ademi 5,5 (od 59. Rog 5,5), Baturina 6( od 75. Stojković 6), Cordoba 5,5 (od 46. Kulenović 6), Pjaca 5,5, Petković 5,5. Trener Jakirović 5,5.
HAJDUK: Lučić 7, Melnjak 6,5, Prpić 7,5, Uremović 6,5 (od 90. Elez -), Dialo 6, Krovinović 7, Rakitić 6,5, Kalik 6 (od 67. Sigur 6), Pukštas 6,5 (od 67. Benrahou 6), Durdov 6 (od 52. Biuk 6), Livaja 7,5 (od 90+1 Hrgović -). Trener Gattuso 7.
Ocjena utakmice: 6,5.
Igrač dvoboja: Livaja (Hajduk).
Drugi žuti: Diallo (90+4).
Dinamo ima previše skupu momčad da bi ju uoči svake utakmice trebalo posebno pumpati, izmišljati motive i poticati atmosferu. Iako je protivnik bio najveći rival Hajduk, poraz je neprihvatljiv i za navijače uvredljiv. Jakirovićeva izjava kako je trebao jedan šamar, poslije svekolike euforije, pristaje malima, a ne klubu kakav je Dinamo. Ili nije to što mislimo da jest.
ZAGREB – Stadion Kustošija. Gledatelja: 300. Glavni sudac: Romić 6 (Osijek). Pomoćni suci: Novosel (Gat) i Vranjić (Osijek). Četvrti sudac: Bednjanec (Sl. Brod). Delegat: Mihalj (V. Mlaka). Kontrolor: Svilokos (Sisak).
KUSTOŠIJA: Popović 7 – Hodak 6, Puljić 6, Šuke 6,5 , Begonja 6 (od 85' Berbić /) – Bubnić 5,5 (od 46' Stojanović 5,5), Kukoč 6 (od 63' Peroš 5,5), Lukačević 5,5 (od 46' Ravlić 6) – Chelfi 5,5 (od 63' Kiš 5,5), Guja 6,5 , Galić 6,5. Trener Vidak: 6.
SLAVEN BL.: Sušak 7 - Bosec 6,5 , Božić 6,5 , Lučić 6 - Grgić 6,5 , Liber 6 (od 90'+1' Jelić Bala /) , Agbekpornu 6,5 , Dolček 6,5 (od 77' Murić /) – Butić 6,5 (od 77' Boras /), Nestorovski 7 (od 67' Martinović 6), Ćubelić 6,5 (od 67' Jagušić 6). Trener Kovačević: 7.
STRIJELAC: 0:1 Nestorovski (55').
OCJENA DVOBOJA: 6,5.
IGRAČ UTAKMICE: Nestorovski (SLAVEN BL.).
Slaven se ipak nije poskliznuo u Kustošiji, novi, ali dobro poznati trener Mario Kovačević upisao je pobjedu u svojoj prvoj službenoj utakmici na kormilu 'farmaceuta'. Iako ni gosti ni domaći nisu pokazali vrhunski nogomet, što možda i nije bilo moguće zbog lošeg travnjaka u Kustošiji, intenziteta ipak nije nedostajalo. Dueli, startovi na loptu, cjevanice, ali i vika razbijali su bilo kakav ritam dvoboja.
Kako smo najavali novi trener Slaven Belupa je Mario Kovačević, naši izvori su se pokazali i ovoga puta pouzdanim.
RIJEKA - DINAMO 1:1 (0:1)
RIJEKA - Stadion Rujevica. Gledatelja: 5.624. Glavni sudac: Strukan (Split) 6,5. Pomoćni suci: Jakšić i Radić (Split). Četvrti sudac: Terzić (Podstrana). VAR: Bel i Novosel. Delegat: Ivić (Sisak). Kontrolor sudaca: Marić (Daruvar).
STRIJELCI: 0:1 - Petković (22), 1:1 - Hodža (49).
RIJEKA: Zlomislić 6,5, Smolčić 6, Galešić 6, Majstorović 6, Devetak 6, Petrović 6, Hodža 7 (od 85. Djouhara -), Janković 6, Pašalić 6,5 (od 88. Radeljić -), Rukavina 6 (od 74. Fruk 6,5), Andrić 6,5. Trener Đaković 6.
DINAMO: Nevistić 7, Bernauer 6, Theophile 6,5, Mmaee 6 (od 64. Ristovski 6), Sučić 5,5 (od 46. Rog 6), Mišić 6, Baturina 5,5 (od 78. Stojković -), Pjaca 5,5, Kulenović 6 (od 72. Cordoba 5,5), Hoxha 5,5 (od 46. Špikic x), Petković 6,5. Trener Jakirović 6.
Ocjena utakmice: 6.
Igrač dvoboja: Hodža (Rijeka).
Bilo je logično da Dinamo poslije velikih međunarodnih pobjeda djeluje ispražnjeno i bez motiva, ali je ovo ipak previše. Rijeka koja je u Ljubljani dobila pet komada nije njegova razina. Dinamo se mora uvijek pokazivati i dokazivati bez obzira igrao li u Kustošiji ili u Munchenu.